شش نکته ی طلایی که افراد نابینا هنگام کار با گوشیهای هوشمند باید به آنها توجه کنند

سلام دنیای سپیدیهای عزیزم.
تو این مطلب، با شش نکته ی بسیار مهم و طلایی برای افراد نابینا، قبل از کار با گوشیهای هوشمند یا لمسی در خدمتم و از اونجایی که این نوشته، لزوماً تجربیات شخصی خود منه، ممنون میشم اگه تو هرچه بهتر شدن و تکمیل این مطلب در قسمت دیدگاه ها به حقیر کمک کنین/پیشاپیش تشکر.

به عنوان کسی که حدود بیست روز با گوشی لمسی یا هوشمند کار کرده و به نوعی کاربر ثابت این دستگاه ارتباطی محسوب میشه، قبل از هر آموخته ی دیگه ای، به نظرم رعایت این نکات بسیار ضروری میان که توجه شما رو به اونها جلب میکنم:

۱٫ تفاوت صد و هشتاد درجه ای فضای ذهنی کار با گوشیهای هوشمند (لمسی)، نسبت به گوشیهای سیمبین (دکمه ای).
کاربر جدید گوشی هوشمند، هیچوقت نباید با ذهنیتی که در اثر تجربه ی کار کردن با گوشیهای سیمبین به دست آورده از گوشیهای هوشمند انتظار کاربری داشته باشه.
به عبارتی بهتر، کار با گوشیهای هوشمند نیاز به فضای ذهنی و فرا گرفتن آموزشهای جدید داره و میشه ادعا کرد که نزدیک به هفتاد در صد آموزشهایی که کاربر گوشیهای سیمبینی دیده، در هنگام استفاده از گوشیهای هوشمند به هیچ درد او نمیخورن و باید با اونها خداحافظی کنه!.
برای مثال، نحوه ی کار با بولوتوث در گوشیهای سیمبین و هوشمند، تقریباً هیچ شباهتی با هم ندارن و شما اینجا باید به قسمت تابلوی اعلانات برین و فایلهای دریافتی شما هم در پوشه ای به نام بولوتوث در حافظه ی گوشی ذخیره خواهند شد؛ در حالی که ما در گوشیهای سیمبین، اصلاً قسمتی به نام تابلوی اعلانات نداریم که ملزم باشیم به اونجا بریم و اینکه فایلهای ما در گوشیهای سیمبین عموماً در قسمت صندوق دریافت پیامکها ذخیره میشدن!.
حالا بگذریم از اینکه برای نوشتن نام بولوتوث، (اسمی که دیگران هنگام ارسال یا دریافت فایل از ما با اون ارتباط برقرار میکنن) تو گوشیهای اندروید باید به قسمت دستگاه من در قسمت تنظیم دستگاه که اون هم در تابلوی اعلاناته رفت ولی این قسمت در گوشیهای سیمبینی در همون بخش مربوط به بولوتوث اون گوشیهاست و غیره!.

۲٫ لذت بردن از یادگیری در هنگام کار با گوشیهای هوشمند.
دیده شده که بعضی از کاربران گوشیهای هوشمند، در هنگام کار با این وسیله، هر علامت سؤال ذهنی خودشون در مورد استفاده از این نوع گوشی رو به عنوان یه چالش جدی و یا بهتر، یه درد سر اعصاب خورد کن نگاه میکنن!.
واقعیت اینه که این طرز نگاه اونها به هیچ وجه درست نیست و نباید فراموش کرد که اولاً اگه قراره ما با هر وسیله ی بیجانی که دیگران اون رو طراحی کردن کار کنیم، پس لزوماً این ما هستیم که باید طرز کار با او رو بلد باشیم و به اصطلاح، خودمون رو با اون تطبیق بدیم و نه اون وسیله و ابزار!.
به علاوه، فراموش نکنیم که کسب مهارتهای ویژه ی ما در هنگام کار با وسایل ارتباطی ای مثل تلفنهای همراه هوشمند، اگرچه نیازمند دقت بالای ماست ولی در عوض ما رو در جامعه و بین افراد بینا و حتی همنوعان نابینا به عنوان موجوداتی خارق العاده و حقیقتاً هنرمند جلوه میده.
پس، پیشنهاد میکنم با استفاده از لذت یادگیری و هنر یاد دادن، برای بالا بردن هرچه بیشتر وجهه ی اجتماعی خودمون تلاش کنیم.

۳٫ نا امید نشدن در هنگام یاد گرفتن کار با این نوع گوشیها.
نباید فراموش کنیم که برای استفاده از این وسیله، ما در واقع داریم به جای دکمه های حقیقی آیکونها و تصاویر رو لمس میکنیم.
حقیقت اینه که به هر حال، ما نابیناییم و هرچقدر هم که تی تی اسها یا همون هیسپیک و تاکبک مثل گزارشگری دقیق، ما رو در مورد کار با گوشیهای هوشمند یاری کنن، باز هم شنیدن کی بود مانند دیدن؟ و اینکه هر فرایندی در این وسیله دارای چینشها و گزینه های متفاوتی هستن که البته با مقداری حوصله و تمرین میشه قواعدی کلی از اونها رو به دست آورد.
مطمئناً خواستن توانستنه اما هیچ توانایی ای بدون آزمون و خطا به دست نمیاد و باید صبور بود و برای یادگیری پشتکار قوی و جدی داشت و توجه کرد که گذشت زمان و تمرین و تمرین و تمرین باعث موفقیت خواهد شد و نهایتاً نتیجه خواهد داد.

۴٫ کنار گذاشتن شرم و حیا!.
بله، درست خوندین!؛ مطمئناً روی صفحه ی گوشیهای لمسی فردی با جنسیت مخالف شما حضور نداره که شما بترسید از اینکه دست تون با او برخورد کنه و آبروتون بره و یا اینکه صفحه ی گوشی شما کف خیابون نیست که با حرکت بی پروا روی اون، باعث بشید خدایی ناکرده ماشین شما رو له کنه اما ترس از کیلیک کردن ناخواسته روی یک گزینه و به هم زدن قاعده ی بازی لذت بخش یادگیری کار با گوشی اندروید یا هوشمند، اون چیزیه که شما رو از حرکت آسون و بی دغدغه روی گزینه های مختلف بر روی صفحه ی تلفن همراه بازمیداره.
به شما اطمینان میدم، در این گوشیها هرگز گزینه ای به عنوان خراب شدن و یا انفجار در گوشی طراحی نشده تا با خوردن دست شما روی اون این اتفاقات تلخ رخ بدن؛ بنابر این، کاملاً آروم و بی هیچ استرسی با این گوشی کار کنین و از اون لذت ببرین!.
فقط توجه داشته باشید که دو گزینه ی سمت راست و چپ (گوشه های پایین) مربوط به دکمه های بک (back) و آپشن (uppshen) هستند که شما در گوشیهای دکمه ای یا سیمبین هم با اونها آشنا شدین.
(دکمه های بالای قطع و پاسخ به تماس در گوشیهای سیمبین).
به غیر از این دو گزینه و همچنین حروف و اعداد در نوشتن و شماره گیری، بقیه ی گزینه ها با لمس شدن عمل نمیکنن و معمولاً تنظیمات پیش‌فرض تاکبک نصب شده روی گوشی شما طوری طراحی شدن که شما میتونین به راحتی گزینه های دیگه رو یک بار لمس کنین و با جای قرار گرفتن اونها به راحتی آشنا بشین.

۵٫ یاد گرفتن قلق کشیدن دست روی صفحه ی گوشی برای کار با این وسیله.
برای باز کردن قفل گوشی به روش کشیدن انگشت، آوردن تابلوی اعلانات، مرور گزارشات تماس و پیامکها، پیامهای واتس آپ، دیدن مخاطبین و غیره، شما نیازمند یادگیری این مهارت هستید که برای بار اول، حتماً با چالش و خطا رو به رو خواهید شد اما به نظرم با تمرین در خلوت و کمی صبر و حوصله میتونین به راحتی اون رو هم یاد بگیرین.
از اون سخت تر، تعلیق کردن تاکبک به منظور انجام یه سری کارها با گوشی، مثل کار کردن با اون توسط افراد بیناست که با وجود تعلیق نشدن و کار کردن تاکبک برای اونها واقعاً سخت خواهد بود!.
برای تعلیق کردن تاکبک، باید به صورت ال‌وار انگشت‌تون رو ابتدا از بالا به پایین و بلافاصله از راست به چپ بکشید و بعد روی گزینه ی مکس و بازخورد دو مرتبه ضربه بزنین.
این کشیدن انگشت به صورت ال شکل، هم نیازمند تمرین و دقت مختص به خودشه که باید اون رو با دقت انجام داد.

۶٫ صبور بودن و تمرین زیاد و با انگیزه در هنگام نوشتن حروف و اعداد.
اذعان میکنم این بخش، مشکلترین مرحله در کار با گوشیهای لمسیه؛ چرا که شما با یک بار دست گذاشتن روی دکمه های مجازی و به محض برداشتن انگشت‌تون در واقع اون رو تایپ میکنین و مینویسین.
من، غیر از صبر و تمرین زیاد، ایجاد محیط شبیه‌سازی شده رو هم توصیه میکنم.
یعنی اینکه سعی کنین غیر از مواقع ضروری و صرفاً برای تمرین و نه از روی ضرورت سعی کنین مدام بنویسین.
اون وقت شما متوجه میشین که غیر از نوشتن درست و به جای حروف و اعداد نیازمند یادگیری قلقهای ویژه ی ویرایش متن و اعداد هم خواهید بود.
برای مثال، فرض کنین شما میخواین به شماره ی تماس من زنگ بزنین:
۰۹۱۷۵۵۸۶۰۶۶
خب، حالا اگه به جای ۵۵۸ ۵۵۹ رو شماره گیری کرده باشین، چاره چیه؟.
آیا واقعاً همه یا بخشی از اعداد رو که با کلی زحمت نوشتین رو حذف خواهید کرد؟!.
برای ویرایش یک کلمه در دو خط بالاتر چطور؟!.
پس میبینین که نوشتن بدون ویرایش ممکن نیست و یه نویسنده باید ویرایشگر خوبی هم باشه؛ مخصوصاً اگه قرار باشه خود او نوشتش رو منتشر کنه!.

۷٫ آشنا شدن با تکانهای گوشی و کاربرد این نکته در هنگام خوندن متن.
آخرین نکته، آشنایی با تکانهای گوشی در زمان کار با اونه که شما برای خوندن یه متن به وسیله ی هیسپیک حتماً باید این قسمت رو یاد بگیرید.
تصور کنین که با گوشی هوشمند به این مطلب که الآن در حال خوندن اون هستین اومدین و با کشیدن انگشت روی این متن و اندکی بعد، با تکون دادن گوشیتون دارین این متن رو تا اینجا میخونین.
شاید برای شما وحشتناک باشه ولی واقعیت اینه که اگه حالا انگشت‌تون رو روی صفحه ی گوشی قرار بدین، متن‌خوان شما به تصور اینکه دیگه نمیخواین ادامه ی متن رو بخونین، سکوت خواهد کرد و شما مجبور خواهید بود، برای خوندن ادامه ی متن، یا این مطلب رو یا از اول بخونین و یا هم اینکه با کشیدن انگشتها‌تون (طبق قلق مربوط به خودش) پاراگراف یا سطر مورد نظر‌تون رو پیدا و ادامه ی متن رو دنبال کنین.
در هر دو حالت، این کارها برای شما بدون زحمت نخواهند بود و به نظرم آشنایی شما با قلقهای مربوط به تکانهای گوشی‌تون در جاهای مربوط به خودشون، شما رو از افتادن به زحمت نجات خواهند داد.

من فکر میکنم اگه شما عزیزانی که به تازگی با این نوع گوشی کار میکنین، شش نکته ی بالا رو با دقت بخونین و به اونها عمل کنین، خیلی زودتر از چیزی که فکر میکنین به اون مسلط خواهید شد و حتی میتونین به همون زودی به یه مدرس برای بقیه تبدیل بشین!/باور کنین!…

درباره محمد حسنی

سلام. من محمد حسنیم، نابینا، عاشق مذهب، اصولگرا اما به معنی واقعی کلمه، احمدی نژادیش!/خخ استقلالی دو آتشه! دیگه میشه گفت لیسانس تاریخ یا به عبارت بهتر، مهندسی اموات!، که کار واقعی ما اینه که از صبح تا شب میشینیم غیبت مرده ها رو میکنیم!. از علایق من، مسائل مذهبی، سیاسی، فوتبال، استقلال، تیم ملی آلمان!/خخخ و خلاصه اینکه عاشق امید ابراهیمی و مانوئل نویرم!. راه های ارتباط با من: نمیخواد، به چه دردتون میخوره آخه؟!/خخخ. امیدوارم که تو این سایت مفید و خلاصه کار درست، همکار و همیار خوبی واسه ی همدیگه باشیم/یا علی مدد...
این نوشته در آموزش, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, دسته‌بندی نشده, نابینایان ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به شش نکته ی طلایی که افراد نابینا هنگام کار با گوشیهای هوشمند باید به آنها توجه کنند

 1. سلام عزیزم.
  ممنون که هستی.
  بابت پست آموزنده ای که گذاشتی هم متشکر.
  اتفاقا من با بچه های زیادی برخورد داشتم که با ذوق و شوق میرن و گوشی اندروید رو تهیه میکنن اما با همین مشکلات مواجه شدن و خیلی زود پشیمون شده و گوشی رو زیر قیمت فروختن.

  • محمد حسنی می‌گوید:

   سلام سید جان.
   تشکر به خاطر تشکرت خخ.
   خب شاید علتش این بوده که اونا مث من از یه برادر خانم باحال برخوردار نیستن که هم یه اندروید مجانی همراه با آموزشهای لازم برای کار با این وسیله بهره مند بشن.
   پس طبیعیه!/خخخ.
   بازم تشکر…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً این معادله ی امنیتی رو هم حل کنین تا مطمئن بشیم یه وقت خدایی نکرده رباط نیستین! *